Hongkońskie apartamentowce

Czy jesteście sobie w stanie wyobrazić, że musicie zamknąć całe swoje mieszkanie na powierzchni 1,5 metra²?

Dla setek tysięcy mieszkańców Hongkongu to niemiła codzienność. W związku z tym, że gęstość zaludnienia jest jedną z najwyższych na świecie, ceny mieszkań nie zostają w tyle. Pomimo starań władz miasta i budowaniu nowych wieżowców na terenach odzyskanych od morza problemy biedniejszych mieszkańców się tylko pogłębiają. Wina leży również po stronie najbogatszych Chińczyków z kontynentu, wykupujących mieszkania. To tylko obnaża nieudolność władz z pozyskiwaniem przestrzeni na mieszkania komunalne.

Średnia cena wynajmu 1m² mieszkanie to około 400 złotych za miesiąc. Ciężko sobie wyobrazić jak mogą żyć rodziny z dziećmi zarabiające mniej niż 2000 złotych. Podobno liczba takich rodzin w HK wynosi około 100 tysięcy. W samym HK żyje prawie 7 milionów ludzi więc problem nie jest bynajmniej marginalny. W czasie zwiedzania natknąłem się na zdjęcia zrobione przy udziale organizacji Society for Community Organization (SoCO) walczącej o prawa najbiedniejszych mieszkańców kantońskiej stolicy. Zdjęcia są poruszające i naprawdę mocne. Świetnie pokazują do jakiego upodlenia są zmuszeni ludzie, którzy niejednokrotnie w jednym pomieszczeniu mają kuchnię z łazienką, a nawet sypialnie. Taka sytuacja jest tym bardziej tragiczna ze względu na to, że Hong Kong znajduje się w klimacie, w którym przez pół roku trwa upalne i bardzo wilgotne lato. W takich warunkach wszystko dużo szybciej się psuje powstają ogromne wylęgarnie insektów i bakterii. Pomimo corocznych nadwyżek w budżecie państwo nie potrafi się uporać z tym problemem.

Żeby było tego mało lokalne władze mają więcej na sumieniu. Na przykład dają przyzwolenie na sprowadzanie na uproszczonych zasadach filipińskich kobiet jako pomoc domową czy niańki dla średnio zamożnych hongkongskich rodzin. Nie mają one prawa jak inni imigranci ubiegać się p obywatelstwo po siedmiu latach pracy.

Po obejrzeniu tych zdjęć zapewne inaczej spojrzysz się na swoje mieszkanie lub dom. Zapraszam do galerii.

#hongkong #侷住Trapped #香港住屋問題 #劏房 #香港社區組織協會#HongKongHousingProblem #CrampedApartments #SoCO #BennyLam

Więcej na:
http://www.soco.org.hk/trapped/
https://www.facebook.com/socotrapped/

Album możecie nabyć pod tym linkiem (skorzystajcie z tłumaczenia w Google Chrome)
http://www.superbookcity.com/9789627893059.html

Dodaj komentarz